چه تکنولوژی می‌خواهید یاد بگیرید؟

نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید

آپدیت روزانه

بیش از 1500 مطلب آموزشی

نیازهای روز

5 گام تا راه اندازی مجدد سرویس‌ SQL Server

اگر هیچ چیزی به درستی کار نمی‌کند از اول شروع کنید. این جمله بیانگر احساسات واقعی یک مدیر، زمانی که می‌خواهد با برنامه کار کند. اگر شما به عنوان یک توسعه دهنده با پایگاه داده SQL Server مشغول به کار هستید گاها لازم است سرویس‌های پایگاه داده را به دلایلی از نو راه اندازی نمود. انجام یک کار با راه حل‌های متفاوت همیشه جالب خواهد بود چرا که در موقعیت‌های خاص هر یک از این راه حل‌ها می‌تواند مناسب و پاسخگو به نیاز شما باشد.

در زیر با 5 راه حل متفاوت راه اندازی مجدد سرویس‌ SQL Server آشنا خواهید شد:

  • جستجوگر اشیا(Object Explorer) در مدیریت پایگاه داده Sql Server.
  • سرویس‌های ویندوز.
  • دستور Net MSSQLServer.
  • Sqlservr.exe.
  • مدیریت پیکربندی پایگاه داده SSCM - SQL Server

جستجوگر اشیا(Object Explorer) در مدیریت پایگاه داده Sql Server:

از طریق Object Explorer در SSMS می‌توان جهت راه اندازی مجدد به صورت لوکال یا سرور از راه دور تا زمانی که دسترسی برای ما مجاز باشد عملیات‌ مورد نظر امکان پذیر خواهد بود و تنها با کلیک راست و انتخاب عمل مورد نیاز(Start, Pause, Resume, Stop) صورت خواهد گرفت.

   

نکته: در صورت متوقف کردن سرویس و بسته شدن سیستم مدیریت پایگاه داده(SSMS)، قادر به اتصال دوباره از این راه طریق امکان پذیر نخواهد بود.

سرویس‌های ویندوز - Windows Services:

این روش یکی از رایج ترین روش‌ها است که توسط مدیران پایگاه داده استفاده خواهد شد. از طریق Start > Run > Services.msc لیست سرویس‌ها قابل دسترس است اکنون بر روی سرویس MSSQLSERVER راست کلیک نموده و سرویس را اجرا کنید.

استفاده از دستور NET MSSQLServer:

در گام‌های قبل به صورت رابط کاربری با اجرا سرویس‌ها آشنا شدید البته اگر از دوستداران PowerShell یا CMD هستید قادر خواهید بود از دستور NET MSSQLServer جهت مدیریت سرویس‌ها استفاده کنید.


جهت اجرا سرویس دستور زیرا استفاده کنید:

net start mssqlserver

نکته: برای مشاهده راهنمای استفاده از سایر کدها دستور net mssqlserver وارد و Enter را فشار دهید.

Sqlservr.exe:

یکی دیگر از راه‌های موجود جهت اجرای سرویس SQL Server استفاده از sqlservr.exe زمان دیباگ و عیب یابی است. اجرای یک نمونه SQL Server لازم است، برنامه sqlservr.exe از مسیر binn directory که به صورت پیشفرض در مسیر فایل باینری SQL Server موجود است به همراه پارامتر sMSSQLSERVER- اجرا کنید.

مدیریت پیکربندی پایگاه داده SSCM - Sql Server

این گام یکی از پرکاربردی ترین راه‌ها جهت مدیریت سرویس‌ها خواهد بود به دلیل استفاده از ابزای که بدین منظور ایجاد شده است. جهت مشاهده پنجره مدیریت پیکربندی مسیر Start > Programs > Microsoft SQL Server (Version) > SQL Server Configuration Manager دنبال و با کلیک بر روی SQL Server Services در سمت چپ پنجره کلیه سرویس‌ها نمایان خواهند شد اکنون بر روی سرویس SQL Server (MSSQLServer) کلیک راست و سپس سرویس را اجرا نماید.امید نصری